Життя у прісних водах 4. Життя у прісних водоймах





















Включити ефекти

1 із 21

Вимкнути ефекти

Дивитись схожі

Код для вставки

ВКонтакті

Однокласники

Телеграм

Рецензії

Додати свою рецензію


Анотація до презентації

Презентація "Життя прісної водойми" в ігровій формі розповідає учням про тваринний та рослинний світ прісних водойм планети. Наводиться опис птахів, комах, тварин, риб, надводних та підводних рослин та ін. До кожного виду є фотографія та загадка.

  • Кросворд;
  • Рослини водойми;
  • Значення рослин водойм;
  • Тварини водойм;
  • Підводні мешканці водойм;
  • Комахи.

    Формат

    pptx (powerpoint)

    Кількість слайдів

    Щавельова О.А.

    Аудиторія

    Слова

    Конспект

    Присутня

    Призначення

    • Для проведення уроку вчителем

Слайд 1

Слайд 2

Латаття

Лежить латаття на листку,
Як на плоту пружним,
І попливла б річкою
До привітних подруг,
Та ось біда: прив'язаний пліт
Він нікуди не попливе.

Слайд 3

Кросворд

  • Слайд 4

    Озеро

  • Слайд 5

    Рослини водойми

  • Слайд 6

    Ряска

    Зарості ряски складаються з безлічі окремих плоских коржів овальної форми розміром менше нігтя. Ряска відноситься до квіткових рослин. Але цвіте вона дуже рідко. Квітки її настільки малі, що їх важко побачити неозброєним оком.

    Слайд 7

    Кубашка

    Квітка кубочки

    Слайд 8

    Білий латаття

    Білий латаття

    Слайд 9

    Низка

    На берегах водойми зростає низка

    Слайд 10

    Стрілолист

    Стрілолист

    Слайд 11

    Водорості

    Слайд 12

    Рослини водойм

  • Слайд 13

    Раки

    Під водою живе народ,
    Ходить задом наперед.

    Слайд 14

    Чапля

    Довгим дзьобом тонким
    Схопить жабка –
    Капнет з дзьоба крапля.
    Хто ж це?..

    Слайд 15

    Риби

    У неї в роті пила.
    Під водою вона мешкала.
    Всіх лякала, всіх ковтала,
    А тепер – у казан потрапила.

    Слайд 16

    Бобри

    Водяні майстри
    Будують будинок без сокири,
    Будинок з хмизу і тину
    І греблю.

    Слайд 17

    Сом

    На дні, де тихо та темно,
    Лежить вусата колода.

    Слайд 18

    Равлик

    У кого очі на рогах,
    А будинок на спині?

    Слайд 19

    Бабка

    Блакитна еропланчик
    Сів на білу кульбабу.

    Слайд 20

    Качка

    Строката крякушка
    Ловить жаб,
    Ходить перевальцем –
    Спотикалочку.

    Слайд 21

    Інтернет-джерела

    http://сайт/

    Переглянути всі слайди

    Конспект

    Урок з курсу навколишній світ

    Цілі:

    Хід уроку


    Лежить латаття на листку,
    Як на плоту пружним,
    І попливла б річкою
    До привітних подруг,
    Та ось біда: прив'язаний пліт
    Він нікуди не попливе. ( слайд 2)
    Вчитель.
    Учні.
    Вчитель.

    Вчитель проводить опитування:
    – Чим луг відрізняється від лісу?



    (слайд 3)

    Запитання до кросворду:

    1. Бігає серед каміння,
      Не виженеш за нею.
      Вхопив за хвіст, але ах! -
      Втекла, а хвіст у руках.

    Вчитель.
    ІІІ. Робота над новою темою
    Слайд 4
    Вчитель.
    Учні.
    Вчитель. (Показ фотографій)

    Вчитель відкриває схему: (слайд 5)
    ряска (слайд 6)
    Квітка кубочкизнаходиться на кінці довгої квітконіжки, яка відростає від кореневища, що лежить на дні водойми. Листя рослини велике, щільне, округло-серцеподібної форми з глянсовою поверхнею. (Слайд 7)
    Білий лататтямає товсте кореневище на дні водойми. Квітки – чисто-білі із приємним тонким ароматом. Вони спливають на поверхню рано-вранці і розкриваються. Надвечір вони знову закриваються і ховаються під воду. А якщо наближається негода, то квітки або зовсім не з'являються з води, або ховаються раніше часу. (слайд 8)
    На берегах водойми зростає низка. Це лікарська рослиназ насінням-колючками, що чіпляються за одяг. (слайд 9)
    Стрілолистможна дізнатися по листі, яке схоже на стріли з великими широкими наконечниками. У висоту рослина сягає одного метра. (слайд 10)
    Сусак зонтичний
    Рослини водойм:

    У товщі води плавають водорості. Цілком занурені у воду рослини отримують кисень для дихання і вуглекислий газдля створення органічних речовин із води. (слайд 11)


    Учні.

    Вчитель.
    (Слайд 13-20)
    Під водою живе народ,
    Ходить задом наперед. (Рак.)
    Довгим дзьобом тонким
    Схопить жабка –
    Капнет з дзьоба крапля.
    Хто ж це?.. (Чапля.)
    У неї в роті пила.
    Під водою вона мешкала.
    Всіх лякала, всіх ковтала,
    А тепер – у казан потрапила. (Щука.)
    Водяні майстри
    Будують будинок без сокири,
    Будинок з хмизу і тину
    І греблю. (Бобри.)
    На дні, де тихо та темно,
    Лежить вусата колода. (Сом.)
    У кого очі на рогах,
    А будинок на спині? (Равлик.)
    Блакитний аеропланчик
    Сів на білу кульбабу. (Стрекоза.)
    Строката крякушка
    Ловить жаб,
    Ходить перевальцем –
    Спотикалочку. (Качка.)

    Учні.

    Вчитель.Хто такі пуголовки?
    Учні.
    Вчитель.


    Учні.

    Подивіться сюди.
    Тихо плескається вода,
    Ряска, лілія, рогоз,
    І кубушка, і очерет.
    Є беззубка, ставок,
    Водомірка ось біжить.
    Риба-сом на дні лежить.

    Вчитель.
    рослини – карась – щука;

    Учні.

    Вчитель.
    Учні.
    Вчитель.
    Учні.

    4) Знайти зайву назву:







    Домашнє завдання.


    Урок з курсу навколишній світ

    Цілі:

    1. Сформувати уявлення учнів про життя прісної водойми.
    2. Ознайомити з різноманітністю мешканців водоймища, їх взаємини.
    3. Сформулювати правила поведінки, створені задля охорону мешканців водойми.
    4. Розвивати пізнавальний інтерес учнів.

    Обладнання: презентація «Життя прісної водойми»; гербарій; малюнки та фотографії із зображенням рослин та тварин прісної водойми.

    Хід уроку

    I. Організаційний момент. Повідомлення теми та цілей уроку.
    Лежить латаття на листку,
    Як на плоту пружним,
    І попливла б річкою
    До привітних подруг,
    Та ось біда: прив'язаний пліт
    Він нікуди не попливе. ( слайд 2)
    Вчитель.Про яке природне співтовариство розповідається у цьому вірші? Де ми щойно побували?
    Учні.У цьому вірші йдеться про річку.
    Вчитель.Сьогодні на уроці ми познайомимося з різноманітністю тваринного та рослинного світу прісної водойми. Дізнаємося, як вони пов'язані один з одним.
    ІІ. Перевірка домашнього завдання.
    Вчитель проводить опитування:
    – Чим луг відрізняється від лісу?
    – Які живі істоти трапляються на лузі?
    – Чому луг називають природною спільнотою?
    – Наведіть приклади екологічних зв'язків лугу.
    Вчитель пропонує вирішити кросворд та прочитати ключові слова. (слайд 3)

    Запитання до кросворду:

    1. Над квіткою пурхає, танцює, віялом візерунковим махає.
    2. Ця комаха луки голосно цокоче, непомітно в зеленій траві.
    3. Цей житель лука має скрипучий голос.
    4. Цей птах дзвінко співає «пити-полоть».
    5. Цей птах постійно трусить хвостиком.
    6. Яскраво-синя і пухнаста квітка на лузі, не запашна.
    7. Цю рослину дізнаються за дрібними трикутними плодами, схожими на сумки.
    8. Бігає серед каміння,
      Не виженеш за нею.
      Вхопив за хвіст, але ах! -
      Втекла, а хвіст у руках.
    9. Це дуже цінний злак – кормова рослина з тонким листям і дрібними колосками, що утворюють волотку.
    10. Цей житель лука – санітар, харчується падлом, для своїх личинок закопує у землю мертвих тварин.
    11. Земноводне, яке можна зустріти на лузі.
    12. Цю комаху назвали на честь лікаря – героя грецьких міфів. Нині це рідкісна тварина.

    Вчитель.Луги прикрашають наш край, і дуже важливо оберігати їх. Як людина використовує луки? Чому луки потребують захисту? Чому не можна підпалювати стару траву?
    ІІІ. Робота над новою темою
    Слайд 4
    Вчитель.Сьогодні ми вирушаємо на берег прісної водойми. Які водоймища називають прісними?
    Учні.Річка, озеро, струмок, ставок, канал, водосховище.
    Вчитель.Ви неодноразово спостерігали за водоймами. Коли приходиш до озера, ставка, річки, то видно лише деякі його мешканці. Усіх побачити неможливо. Адже їх дуже багато! Водойма – це місце, де живуть найрізноманітніші живі істоти (Показ фотографій). Ось рослини: рогіз, очерет, очерет, стрілолист, кубашка, латаття, ряска, різні водорості. Ось тварини: риби, жаби, равлики, різні комахи: бабки, клоп-водомірка та ін.
    Давайте познайомимося з ними ближче.
    Вчитель відкриває схему: (слайд 5)
    Дуже багатий на рослинний світ водойми. Одні рослини ростуть у самій водоймі, інші на березі. Якщо подивитися на поверхню водойми, то можна побачити, що вона вкрита маленькими зеленими листочками. Ця рослина ряска. Зарості ряски складаються з безлічі окремих плоских коржів овальної форми розміром менше нігтя. Ряска відноситься до квіткових рослин. Але цвіте вона дуже рідко. Квітки її настільки малі, що їх важко побачити неозброєним оком. (слайд 6)
    Квітка кубочкизнаходиться на кінці довгої квітконіжки, яка відростає від кореневища, що лежить на дні водойми. Листя рослини велике, щільне, округло-серцеподібної форми з глянсовою поверхнею. (Слайд 7)
    Білий лататтямає товсте кореневище на дні водойми. Квітки – чисто-білі із приємним тонким ароматом. Вони спливають на поверхню рано-вранці і розкриваються. Надвечір вони знову закриваються і ховаються під воду. А якщо наближається негода, то квітки або зовсім не з'являються з води, або ховаються раніше часу. (слайд 8)
    На берегах водойми зростає низка. Це лікарська рослина з насінням-колючками, що чіпляються за одяг. (слайд 9)
    Стрілолистможна дізнатися по листі, яке схоже на стріли з великими широкими наконечниками. У висоту рослина сягає одного метра. (слайд 10)
    Сусак зонтичнийпривертає увагу красивими біло-рожевими квітками, зібраними в пухке суцвіття на верхівці стебла. Листя сусака дуже вузьке, довге, пряме. Вони зібрані пучком і піднімаються вгору від основи стебла.
    Рослини водойм:
    1 – ірис; 2 – білокрильник; 3 – гармата; 4 – стрілолист; 5 – очерет; 6 – рогоз; 7 - кубочка; 8 – ряска; 9 - білий латаття; 10 - перистолистник; 11 – елодея
    У товщі води плавають водорості. Цілком занурені у воду рослини отримують кисень для дихання та вуглекислий газ для створення органічних речовин з води. (слайд 11)

    Яку роль виконують рослини у водоймі?
    Учні.Рослини виробляють кисень, є домом для тварин та їжею.
    Учні становлять схему ролі рослин у водоймі. (слайд 12)
    Вчитель.Як мовилося раніше, живуть у дрібних водоймах і різні тварини: жаби, риби, комахи.
    Багато тварин ви вже добре знаєте. Спробуйте вгадати їх. (Слайд 13-20)
    Під водою живе народ,
    Ходить задом наперед. (Рак.)
    Довгим дзьобом тонким
    Схопить жабка –
    Капнет з дзьоба крапля.
    Хто ж це?.. (Чапля.)
    У неї в роті пила.
    Під водою вона мешкала.
    Всіх лякала, всіх ковтала,
    А тепер – у казан потрапила. (Щука.)
    Водяні майстри
    Будують будинок без сокири,
    Будинок з хмизу і тину
    І греблю. (Бобри.)
    На дні, де тихо та темно,
    Лежить вусата колода. (Сом.)
    У кого очі на рогах,
    А будинок на спині? (Равлик.)
    Блакитний аеропланчик
    Сів на білу кульбабу. (Стрекоза.)
    Строката крякушка
    Ловить жаб,
    Ходить перевальцем –
    Спотикалочку. (Качка.)
    Вчитель пропонує розглянути ілюстрацію «Прісна водойма» на с. 192–193 підручники та знайти, яких тварин ще не назвали.
    Учні.Жук-плавунець, клоп-водомірка, карась, двостулкові молюски, пуголовки, ставок, котушка.
    Учні самостійно читають текст на с. 195 підручників.
    Вчитель.Хто такі пуголовки?
    Учні.Пуголовки - це дитинчата жаб і жаб, які з'являються на світ з ікринок і спочатку дуже схожі на маленьких рибок.
    Вчитель.Обережно і тихо підійшовши до водоймища, ми побачимо на поверхні поштовхами ковзних клопів-водомірок. Їхні лапки вкриті тонкими волосками, які змащені жиром. Тому водомірки не тонуть, а вільно пересуваються водою. Клоп-водомірка – хижак. Він ловить личинок комарів, нападає на комах, встромляє свій гострий хоботок у тіло комахи і швидко висмоктує свою жертву.
    Комахи та їх личинки, водні рослини є їжею для риб.
    Назвіть, які хижаки мешкають у водоймах.
    Учні.Чапля, клоп-водомірка, щука, жук-плавунець, жаби.
    Учні виконують вправи за учителем.
    Подивіться сюди.
    Тихо плескається вода,
    Ряска, лілія, рогоз,
    І кубушка, і очерет.
    Є беззубка, ставок,
    Водомірка ось біжить.
    Риба-сом на дні лежить.

    Вчитель.Розкажіть, як пов'язані між собою рослини та тварини водойми. Складіть ланцюги живлення.
    рослини – карась – щука;
    рослини - пуголовки - качки.
    Учні.Рослини та тварини живуть спільно. Рослини виділяють у воду кисень, яким дихають тварини. Рослинами водоймища живляться багато тварин. Пуголовки харчуються водоростями, а качка - пуголовками.
    Отже, прісна водойма – це природне співтовариство.
    Вчитель.Дуже часто людина завдає шкоди водойми. Прочитайте статтю «Якщо втручається людина…» на с. 196-198 підручника. Які біди принесла людина водоймищу?
    Учні.Знищення двостулкових молюсків зробило воду каламутною, а це поставило під загрозу існування багатьох рослин та тварин. Вилов риби призвів до збільшення кількості хворої риби.
    Вчитель.Як же має поводитися людина, щоб не порушити екологічну рівновагу у водоймі?
    Учні.Не треба ловити раків-санітарів та молюсків-фільтрів. Не губити пуголовків та жаб – буде багато комарів та мошок. Треба охороняти рідкісні рослини водоймища: білі латаття та кубочки.

    IV. Закріплення дослідженого матеріалу.

    1. Скласти 2–3 ланцюги живлення, що склалися у водоймі.
    2. Завдання «Подумай!» на с. 198 підручників.
    3. Скласти схему «Тварини водоймища».

    4) Знайти зайву назву:

    а) рогоз, ряска, стрілолист, береза;
    б) бобр, жаба, видра, ондатра;
    в) водомірки, жук-плавунець, карась, комар;
    г) карась, щука, сом, дельфін.
    V. Підбиття підсумків уроку. Виставлення оцінок.
    Учні читають висновок на с. 199 підручників.
    Домашнє завдання.
    С. 191-200. Відповіді на запитання «Перевір себе».
    Відповісти на питання: чи треба охороняти болота?

    Завантажити конспект
























    Назад вперед

    Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

    Цілі:сформувати уявлення учнів про життя прісноводної водойми; ознайомити з рослинним та тваринним світом прісноводних водойм; сформулювати правила поведінки, створені задля охорону мешканців водоймища.

    Устаткування: комп'ютер, мультимедійний проектор, підручник "Навколишній світ 4 клас 1 частина" авторів А.А. Плєшакова, Є.А. Крючковий, “Робочий зошит”, атлас-визначник, таблиці із зображенням рослин та тварин водойм, карта Приморського краю.

    Хід уроку

    І. Організаційний момент.

    ІІ. Актуалізація опорних знань.

    1. Розмова.

    Чому луг називають природною спільнотою? ( Навести приклади).

    Наведіть приклади екологічних зв'язків лугу.

    Запитання до кросворду:
    Ворушились біля квітки
    Усі чотири пелюстки.
    Я зірвати його хотів
    Він спалахнув і полетів. (Метелик)

    З гілки на стежку,
    З травинки на травинку
    Стрибка пружинка -
    Зелененька спинка. ( Коник)

    На лузі він живе,
    І весь час спати кличе!
    - Пити-пірю, спати час!
    Так до самого ранку!
    Хто таку пташку знає?
    Хто загадку відгадає? ( Переспів)

    Та пташка хвостиком трясе
    І на землі жучків клює.
    Живе вона, де є вода,
    Її дізнаєшся легко! ( Трясогузка)

    Немов синій вогник
    Хтось раптом у житі запалив.
    Яскрава польова квітка.
    Що ж це таке? ( Волошка)

    Цю рослину дізнаються за дрібними трикутними плодами, схожими на сумки. ( Грицики)

    Швидка та в'язка,
    У змієподібній шкірці я,
    А за хвіст мене зловиш,
    Одразу відразу втратиш. ( Ящірка)

    Це дуже цінний злак – кормова рослина з тонким листям і дрібними колосками, що утворюють мітлу. ( Мятлик)

    Теплим днем, навесні, у травні
    Кожен про мене дізнається.
    Я не муха, не павук.
    Я дзижчу! Я травневий... ( жук)

    Випуча очі сидить,
    По-французьки каже,
    По-блоші стрибає,
    По-людськи плаває. ( Жаба)

    Цю комаху назвали на честь лікаря – героя грецьких міфів. Нині – це рідкісна тварина. ( Махаон)

    Прочитайте ключові слова. ( Бережіть луки)

    3. Перевірка завдання 7 на стор. 81 “Робочий зошит”.

    Які умовні знакинамалювали на тему “Як поводитися на лузі”?

    Виставка малюнків умовних знаків. Повторення правил поведінки на лузі.

    ІІІ. Самовизначення до діяльності.

    Прочитайте вірш та додайте останнє слово.

    Тихо плескається вода,
    Ряска, лілії, рогоз,
    І кубушка, і очерет,
    Є беззубка, ставок,
    Водомірка ось біжить -
    Бурхливо життя кипить у ньому.
    Це прісний... (водою).

    Про що говоритимемо на уроці?

    Що б вам хотілося дізнатися на цю тему?

    ІV. Робота над новим матеріалом

    1. Розмова.

    Що таке водоймище?

    • Водойма - місце скупчення або зберігання води.
    • Згадайте, що водоймища за походженням поділяються на дві групи. Які? ( Водойми бувають природні та штучні. Бувають солоні та прісні.)
    • Про які водоймища ми говоритимемо на уроці? ( Про прісні)
    • Які прісні водоймища є у нас у Приморському краї?

    2. Показати на карті.

    Типи водойм.

    Які з цих водойм відносяться до природних, а які до штучних?

    Які рослини можна зустріти у водоймах? На березі водойм?

    Виконати завдання 1 на стор. 82 “Робочий зошит”.

    Перевірка. Що цікавого впізнали?

    Яка рослина є у водоймах нашого краю, а не згадується у підручнику? ( Лотос)

    4. Яку роль грають рослини у житті водойм?

    Роль рослин у житті водойми.

    • Будинок для тварин
    • Виділяють кисень, необхідний дихання організмів.
    • Їжа для тварин.

    5. Самостійна робота.

    На малюнку на стор. 180-181 познайомтеся з живими організмами прісних водойм.

    Кого можна побачити на поверхні води?

    У товщі води?

    На дні водоймища?

    Слайди 8-9.

    Відгадайте загадки.

    Строката крякушка
    Ловить жаб,
    Ходить перевальцем-
    Спотикалочку. ( Качка)

    Під водою
    Живе народ,
    Ходить задом
    Наперед. ( Рак)

    У батьків та діток
    Весь одяг із монеток. ( Риба)

    На дні, де тихо та темно,
    Лежить вусата колода. ( Сом)

    Блакитний аеропланчик
    Сів на білу кульбабу. ( Бабка)

    Будують будинок без сокири,
    Будинок без хмизу і тину
    І греблю. ( Бобри)

    У кого очі на рогах,
    А будинок на спині. ( Равлик)

    V. Узагальнення знань.

    Хто де живе

    На поверхні води

    -> рослини: кубушка, рогоз (коріння у воді), ряска, латаття

    -> комахи: клоп-водомірка, жуки-плавунці

    У товщі води

    -> пуголовки жаб і жаб

    -> різні видириб

    -> водорості

    -> молюски: перловиця, ставок, котушка

    -> річкові раки

    Пов'язані з водоймищами

    -> птахи: качки, чаплі

    -> ссавці: бобри, водяні щури, видри

    Висновок щодо вивченого матеріалу.

    Ми дізналися, що водоймище – це природна спільнота. У ньому все взаємопов'язане. Рослини та тварини вмирають. Мертві залишки перегнивають, руйнуються під впливом мікроорганізмів. Утворюються солі, які для росту використовують рослини. Рослинами, своєю чергою харчуються тварини.

    Але людина втручається в життя цієї спільноти, рве рідкі рослини, ловить раків-санітарів, губить пуголовків та жаб. Щоб не сталося екологічної катастрофи, потрібно навчитися цінувати життя у всіх його проявах.

    VІ. Додатковий матеріал"Прісні водоймища нашого краю"

    Озеро Ханка, річка Роздільна.

    Слайди 13-18.

    Озеро Ханка.

    • Розташування: Далекий Схід
    • Висота: 68-70 м
    • Площа: 4070 км.
    • Об'єм: 18,3 км?
    • Найбільша глибина: 10,6 м
    • Середня глибина: 4,5 м
    • Площа водозбору: 16980 км?
    • Впадаючі річки: Лефу, Мельгунівка, Синтуха та ін.
    • Річка, що витікає: Сунгача

    Слайди 19-21.

    Річка Роздільна.

    • Річка Роздільна протікає територією Росії та Китаю.
    • Виток – злиття річок: Сяосуйфеньхе та Дасуйфеньхе.
    • Устя: Амурська затока Японського моря.
    • Довжина: 245 км
    • Площа басейну: 16830 км?

    VІІ. Складання пам'ятки “Людина біля води”

    • Не рви кубочки, латаття, лотоси!
    • Не лови раків, двостулкових молюсків, бабок!
    • Чи не руйнуй житла тварин!
    • Бережи жаб та пуголовків!
    • Допомагай дорослим в охороні тварин водойм!
    • Не кидай сміття у воду та на березі водойм!
    • Не мій велосипед та інші транспортні засобина березі водойм!

    VІІІ. Підбиття підсумків уроку.

    Якою була мета уроку?

    Які знання ви здобули?

    ІX. Рефлексія.

    Доповніть пропозицію: "Тепер я знаю, що..."

    Кого можна подякувати за урок?

    X. Домашнє завдання.

    • Прочитати текст на стор. 178-186 підручника.
    • Виконати завдання 5-7 “Робочого зошита”.
    1. Розгляньте в гербарії рослини прісного водоймища. Визначте їх за допомогою атласу-визначника.
    2. По малюнку познайомтеся із живими організмами прісних вод. Спробуйте спочатку назвати їх самостійно, закривши смужкою паперу підписи, а потім перевірте себе.

    1. Качка-кряква: самка (а) та самець (б). 2. Бобр, його гребля та хатка. 3. Камиш. 4. Клоп-водомірка. 5. Жук-плавунець. 6. Карась. 7. Двостулкові молюски. 8. Річковий рак. 9. Мікроскопічні зелені водорості. 10. Очерет. 11. Чапля. 12. Стрілолист. 13. Рогоз. 14. Кубочки. 15. Жаба. 16. Латаття. 17. Щука. 18. Пуголовки. 19. Котушка. 20. Елодія. 21. Ставок.

    1. За допомогою цього малюнка розкажіть про екологічні зв'язки у прісних водах.

    Природне співтовариство прісних вод

    Живі організми прісних вод (рослини, тварини, бактерії) утворюють природне співтовариство.

    Деякі рослини (рогоз, очерет, очерет, стрілолист) своїм корінням прикріплюються до дна, а стебла і листя цих рослин піднімаються над водою. Коріння кубочки і латаття теж на дні, а їх широке листя плаває на поверхні. Але є й такі рослини, які на дно зовсім не прикріплюються. Це, наприклад, ряска, що плаває на поверхні води. А в товщі води плавають дрібні (мікроскопічні) зелені водорості. Розглянути їх можна лише під мікроскопом. Зате іноді їх буває так багато, що вода здається зеленою.

    Велика роль рослин у водному співтоваристві. Вони служать їжею тваринам, виділяють у воду кисень, необхідний дихання організмів. Підводні зарості рослин є притулком для тварин.

    Поспостерігаємо за тваринами. Ось поверхнею води стрімко бігають клопи-водомірки. Їхні довгі ніжки знизу вкриті жиром, і тому водомірки не тонуть. Вони хижаки, полюють на комарів та іншу дрібну живність.

    У товщі води плавають хижі жуки-плавунці, рослиноїдні пуголовки жаб і жаб, різні види риб, наприклад карась, щука.

    Карась харчується рослинами, личинками комах. Щука відноситься до хижих риб.

    На дні живуть річкові раки. Вони годуються залишками мертвих тварин. Мешкають на дні і двостулкові молюски. Їхнє м'яке тіло захищене раковиною, яка складається з двох стулок. Харчуються ці молюски дуже цікаво. Вони всмоктують і пропускають через своє тіло воду, в якій потрапляють водорості та інші дрібні живі істоти.

    На водних рослинах живуть інші молюски - рослиноїдні равлики ставок і котушка. У них закручені раковини.

    Життя багатьох птахів, наприклад качок та чапель, теж пов'язане з водою. Живуть біля води і ссавці - бобр, ондатра, водяний щур, видра. Інформацію про них та зображення цих тварин ти можеш знайти в атласі-визначнику.

    У прісноводному співтоваристві, як і в інших спільнотах, відбувається кругообіг речовин. Коли рослини та тварини вмирають, їх залишки потрапляють на дно. Тут під дією бактерій мертві залишки перегниють, руйнуються.

    З них утворюються солі. Ці солі розчиняються у воді, і тоді їх можуть використовувати для живлення рослини.

    Людина біля води

    Ти вже знаєш, як шкодить усьому живому забруднення води. Але не лише над цим нам варто замислитись.

    Багато красивих, цікавих рослин і тварин, що мешкають у прісних водах або на берегах, потребують особливої ​​охорони. Давайте не будемо рвати кубочку і латаття, ловити раків, двостулкових молюсків, бабок! Не будемо руйнувати житла ондатр та бобрів! Бережемо жаб і пуголовків!

    Взимку під льодом рибам часто не вистачає кисню. Потрібно робити у льоду лунки, щоб у воду надходив кисень. Ти можеш брати участь у цій роботі, але обов'язково разом із дорослими, бо перебувати на льоду часом буває небезпечно. Навесні бери участь в іншій роботі – порятунку молоді риб. Справа в тому, що після весняного розливу в різних місцяхзалишаються калюжі. Вони зазвичай буває багато мальків риб. Їм загрожує загибель, коли калюжі висохнуть. Щоб врятувати мальків, хлопці їх виловлюють та переносять у банках чи відрах у безпечні місця.

    • За своїми спостереженнями розкажи, які рослини та тварини прісних вод зустрічаються у вашому краї.
    • Побудуй модель ланцюга живлення, характерного для прісноводної спільноти вашого краю. Попроси сусіда по парті перевірити твою роботу. Якщо потрібно, виправте помилку, видозмінюючи модель.
    • Дай характеристику прісноводної спільноти вашого краю.

    Обговоримо!

    1. Назви яких рослин та тварин говорять про їхнє життя у воді?
    2. Як пристосовані до життя у воді та у води різні рослини та тварини?
    3. Якщо зникнуть жаби, як це вплине на комарів, на чапель? Чому можуть зникнути жаби?

    Перевір себе

    1. Які живі організми становлять прісноводне співтовариство?
    2. Які рослини та тварини прісних вод потребують особливої ​​охорони?
    3. У якій з охорони водних жителів можуть брати участь школярі?

    Завдання для домашньої роботи

    1. У теплу пору року проведіть спостереження біля річки, озера чи ставка. Скористайтеся атласом-визначником. Можливо, вам вдасться послухати жаб'ячі концерти, побачити, як піднімається до поверхні води для дихання жук-плавунець, як бігає по воді клоп-водомірка, як чапля виглядає свою здобич. Ці спостереження подарують вам чимало нових відкриттів та яскравих вражень.
    2. У книзі «Зелені сторінки» прочитай розділ про бобра. Які екологічні зв'язки розкрито у цьому розділі? Наведи приклади. Що з цього розділу здалося тобі найцікавішим? Підготуй повідомлення.
    3. У книзі «Великан на галявині» прочитай оповідання «Бережіть раків!», «Навіщо потрібні в річці мушлі». Чи доводилося тобі стикатися з випадками, схожими на ті, що описані в оповіданнях? Що ти про це думаєш?

    Біль природи

    Чи потрібно охороняти болота?

    Коли люди навчилися осушувати болота, вони почали це робити, не замислюючись про наслідки. І не дивно: люди ж вважали болота непотрібною і навіть шкідливою частиною природи.

    Але тепер зрозуміли, що це не так.

    Болота - чудові природні сховища води, з них беруть початок багато річок! До того ж болота, наче величезні фільтри, очищають воду. Проходячи через густі зарості мохів і трав, через товстий шар торфу, вода в болотах звільняється від пилу, шкідливих речовин, хвороботворних бактерій У річки з боліт надходить чиста вода!

    Болота – це місце життя багатьох видів рослин та тварин. Ось дивовижне хижа рослинаросянка. Її листя вкрите волосками, на кінцях яких блищать крапельки клейкого соку, схожі на крапельки роси. Це приваблює комах. Комаха сідає на лист і... приклеюється. Лист закривається, і комаха перетравлюється в крапельках соку. Так росичка отримує додаткове харчування.

    А ось журавлина. Ягоди цієї рослини смачні та цілющі. Та тільки боліт, де росте журавлина, через осушення залишається дедалі менше. Журавлі, чаплі, кулики знаходять собі на болотах їжу, влаштовують гнізда.

    От і подумай, яких наслідків може призвести непомірне осушення боліт.

    На наступному уроці

    Дізнаємося про роботу рослинників у нашому краї. Вчимося розрізняти галузі рослинництва, співвідносити з ними сорти культурних рослин.

    Згадай, на які галузі ділять сільське господарство. Які культурні рослини вирощують у вашому краї?

    Життя прісної водойми

    МІСЦЕ ВИКОНАННЯ РОБОТИ: МКОУ П'ЯНКІВСЬКА ЗОШ

    Свердловська область

    Навколишній світ 4 клас. Школа Росії. Плєшаков А.А.

    Тема: Життя прісної водойми

    Ціль:сформувати уявлення учнів про прісному водоймищі, як про природне співтовариство.

    Завдання

    навчальні:

      ознайомити з різноманітністю живих організмів прісної водойми, за участю людини;

    розвиваючі:

      розвивати пізнавальну активність дітей, інтерес, уміння спостерігати, порівнювати, узагальнювати та робити висновки;

    виховні:

      вчити дітей розуміти красу прісної водойми;

      виховувати кохання, бережливе ставленнядо природи рідного краю

    УУД, що формуються:

    Пізнавальні - Виявляти відоме і невідоме, усвідомлювати пізнавальне завдання, читати, витягуючи потрібну інформацію;

    Комунікативні – брати участь у загальній розмові, дотримуючись правил мовної поведінки;

    Регулятивні – діяти за планом, контролювати процес та результати діяльності, вносити необхідні корективи, адекватно оцінювати свої досягнення;

    Особистісні – набувати нових знань, умінь

    Хід уроку

    I. Орг. момент(1 хв.)

    Ми почнемо урок з розминки

    Випрямляємо свої спинки.

    На шкарпетках потяглися,

    Праворуч ліворуч повернулися

    І один одному посміхнулись.

    Раз два три чотири п'ять

    Нам урок час розпочати.

    ІІ. Актуалізація опорних знань

    1. Тест(на картках)(5 хв.)

    Слайд №1-6

    1. На лузі ростуть:

    А) лише трав'янисті рослини

    Б) мохи та лишайники

    В) чагарники та трав'янисті рослини

    2. На лузі живуть:

    А) лебеді, рябчики, шовкопряди

    Б) джмелі, сови, глухарі

    В) трясогузки, жуки-гнійники, кобилки

    3. Рослинами луки є:

    А) тимофіївка, конюшина, нів'яник

    Б) конвалія, осока, ягель

    В) чорниця, півонія, типчак

    4. Санітарами луки та ліси називають:

    А) жуків гною та могильника, дятла

    Б) бджіл, кабанів, соїк

    В) жужелиць, коників, жуків-короїдів

    5. Які ланцюги живлення характерні для лугової спільноти?

    А) жолуді→миші→сови

    Б) мятлик→миші→сови

    В) залишки рослин → дощовий хробак → трясогузка

    Ключ: 1 – а, 2 – в, 3 – а, 4 – а, 5 – б, в

    2. Повідомлення, кросворди, ланцюжки харчування(5 хв.)

    ІІІ. Самовизначення до діяльності(5 хв.)

    Подивіться на екран. (На екрані підписані – річка, озеро, ставок, ліс)

    Слайд № 8

    Вимкніть зайву ілюстрацію.

    Обґрунтуйте свою відповідь. (Ліс - суша, інше – вода) я вважаю, що …… (прибрати ліс)

    Як одним словом назвати об'єкти природи, що залишилися. (Водою)

    - Про що говоритимемо на уроці? (Про життя у водоймах.)

    Слайд № 9

    Яку мету уроку можна поставити у зв'язку з темою? ( Дізнатися про тварин і рослини у водоймах, про їх взаємозв'язок.)

    Що ми робитимемо для досягнення цієї мети? ( Працюватимемо за підручником, у зошиті, з атласом-визначником, у групах, парами, міркуватимемо, робитимемо висновки, доводимо свою точку зору.)

    Що вам хотілося б дізнатися на цю тему? Сформулюйте свої запитання.

    Записую на дошку.

    IV. Відкриття нового знання

    1. Розмова.(2 хв.)

    Згадаймо, що водоймища за походженням поділяються на дві групи. Які? (Природні та штучні)

    А за складом води? (Прісні та солоні.)

    Які типи прісних водойм можна назвати? (річка, озеро, струмок, канал, ставок, водосховище)

    2. Робота у групах(10 хв.)

    Сьогодні у нас працюватимуть три відділи редакції журналу «Життя прісної водойми».

    Умови гри:

      Клас поділимо на три відділи.

      Кожен відділ отримує картку – завдання.

      Усі співробітники повинні брати активну участь в обговоренні всіх питань та підготувати звіт про роботу відділу у вигляді плаката.

    Лунають картки, діти діляться на 3 відділи:

      1 відділ працює за темою «Рослини водоймища»

      2 відділ працює за темою «Тварини водоймища»

      3 відділ працює за темою «Людина та водоймище»

    Карта №2

    З'ясувати:

      Назвіть тварин водоймища.

    Тварини водоймища

    Карта №3

    З'ясувати:

    Людина

    Фізхвилинка

    Звіт відділів про виконану роботу(6 хв.)

    Чи є прісне водоймище- Спільнотою?Доведіть. (Рослини виділяють у воду кисень, яким дихають тварини. Карасі харчуються рослинами та личинками комах, а щука – карасями).

    Ви добре попрацювали, а зараз застосуємо отримані знання

    V. Включення нового знання до системи знань

    1. Моделювання.У парах(3 хв.)

    Використовуючи ілюстрації на с. 180-181, запишіть 2-3 ланцюги живлення, характерні для прісного водоймища (зошит с. 84 № 6).

    ПЕРЕВІРКА

    2. Завдання у зошити.Самостійно(3 хв.)

    ПЕРЕВІРКА

    VI. Підбиття підсумків уроку(2 хв.)

    Яка була мета уроку?

    ЯКІ ЗНАННЯ МИ СЬОГОДНІ ВІДКРИЛИ?

    ДЕ МОЖНА ЗАСТОСУВАТИ НОВІ ЗНАННЯ?

    ЧИ НА ВСЕ ПОСТАЧАНІ НА ПОЧАТКУ УРОКУ ПИТАННЯ МИ З ВАМИ ВІДПОВІДІЛИ?

    VII. Рефлексія(2 хв.)

    ДОДАТКІТЬ ПРОПОЗИЦІЮ: «Тепер я знаю, що…»

    Що на уроці у вас добре вийшло?

    Виставлення оцінок.

    VIII. Домашнє завдання(диференційований) (1 хв.)

    На вибір:

    Повідомлення про рослини та тварин водойми з Червоної книги нашого краю.

    Проілюструвати ланцюги живлення, характерні для прісного водоймища.

    Скласти кросворд «Життя водоймища»

    додаток

    Карта №2

    План роботи 2 відділу «Тварини водоймища»

    З'ясувати:

      Назвіть тварин водоймища.

      Чи багате водоймище різноманітністю тварин? (Складіть схему «Тварини водоймища»)

    Тварини водоймища

      Особливості життя деяких тварин водойми.

    Карта №3

    План роботи 3 відділу «Людина та водоймище»

    З'ясувати:

      Значення прісних водойм для людини. (У вигляді схеми)

    Людина

      Які дії людей можуть призвести до порушення екологічної рівноваги водоймища?

      Складіть правила поведінки біля води. (Правила можуть бути у малюнках.)

    Тест

    ФІ _________________________

    Оцінка

    Тест

    ФІ _________________________

    Оцінка

    Тест

    ФІ _________________________

    Оцінка

    Тест

    ФІ _________________________

    Оцінка

    Тест

    ФІ _________________________

    Оцінка

    Тест

    ФІ _________________________

    НАВКОЛИШНИЙ СВІТ УМК «Школа Росії» 4 клас МБОУ ЗОШ с. Талиця вчитель початкових класівБулавіна Ірина Анатоліївна

    Луг - природна спільнота

    Гра «Дізнайся мене»

    Життя у прісних водах

    Цілі уроку: познайомитися з рослинним та тваринним світом прісних водойм; розглянути екологічні зв'язки у співтоваристві прісного водоймища; визначити роль людини у житті водойм.

    ПРІСНІ ВОДОЄМИ Природні ШТУЧНІ РІКА ОЗЕРО РУЧІВ

    рогоз очерет Рослини водойм

    Латаття Кубашка

    Ряска Стрелолист

    Водорості

    Фізкультхвилинка

    1. Вправи для покращення мозкового кровообігу «Нахили голови» Уперед – назад Вправо - вліво

    2. Вправи для зняття втоми з плечового пояса та рук «Стискання пензля в кулак»

    3. Вправа зі зняттям напруги з м'язів тулуба «Нахили убік»

    Тваринний світ прісних водойм

    Ланцюги живлення ряска водорості качка пуголовки щука карась комар жаба чапля

    Людина біля води

    Правила поведінки людини біля води Не кидай побутове сміття у водоймища! Розчищай ключі, джерела! Не рви кубочку і латаття - вони занесені до Червоної книги! Бережи всі рослини водойм! Не лови для розваги котушок та ставків! Бережемо жаб і пуголовків! Взимку роби лунки у льоду, щоб риби могли дихати! Не лови раків та двостулкових молюсків! Не руйнуй житла бобрів та ондатр!

    водоймища! Бережіть та охороняйте

    Прісний водоймище - природне співтовариство, тому що всі мешканці водоймища живуть спільно і пов'язані мережею харчування.

    Рефлексія Доповніть пропозицію: «Тепер я знаю, що…» Виберіть твердження про наш урок Нічого не зрозуміло на уроці. Все зрозуміло на уроці, труднощів немає. Хочу знати більше.

    Домашнє завдання Прочитати текст стор. 178-184, підготувати розповідь про прісноводну спільноту за планом на стор. 165 У робочому зошиті виконати завдання 2, 8 на стор.82-85 стор.185-186

  • Переглядів